Jak žehlit vlasy

     
 
 
 

 

 

Žehlení vlasů je mechanický proces narovnání vlasů za použití vysoké teploty. Používá se k narovnání vlnitých vlasů a jedná se bezesporu o nejlepší techniku narovnávání vlasů. Vlasy jsou po vyžehlení skutečně rovné a jejich vzhled je elegantní a luxusní. Z tohoto důvodu žehlí vlasy velká část žen, ale spousta žen si takto mnohdy vlasy ničí. Žehlení vlasů je pro vlasy velmi náročná procedura, a abyste zabránili poškození vlasů, je potřeba ji provádět správně.

V první řadě je třeba říci, že teplota na žehlení vlasů se pohybuje vždy nad 100oC a obecně se teplota pro kvalitní žehlení vlasů udává až kolem 180oC. Žehličky však bez problému vyvinou i teploty kolem 200oC. Navíc se jedná o kontaktní teplotu, což znamená, že vlasy skutečně přitisknete na rozpálenou žehličku. Vše výše řečeno je jasným důkazem toho, že při žehlení vlasy extrémně trpí.

Žehlení by tak nemělo být každodenní činností a vždy by se měly používat přípravky zajišťující vlasům termoochranu. Nicméně je třeba dodat, že ochranné přípravky na vlasy pomohou u žehlení pouze z malé části. I tak by se ale měly používat, protože i to málo se může projevit.

Samozřejmě by pro zdraví a přirozený vzhled vlasů bylo nejlepší nežehlit vůbec. Pokud ale žehlit musíte, tak nechávejte mezi jednotlivými cykly doporučené dva až tři dny, kdy si vlasy odpočinou. Používání žehličky každý den vede vždy pouze ke zničeným vlasům, tak na to buďte opatrní.

Pro žehlení vlasů se používají speciální žehličky, kterých je dnes na trhu neuvěřitelné množství. Jak kvalitní žehličku vybrat, vám poradíme ve článku: Jak vybrat žehličku na vlasy?

Jak žehlit vlasy?

Pokud již máte kvalitní žehličku na vlasy, můžeme se pustit do samotného žehlení.

  1. Vlasy by se měly vždy žehlit pouze zcela suché a dobře rozčesané.
  2. Tužidla a jiné stylingové přípravky si nechte až po žehlení. Jediný přípravek, který je nutností je termoochrana. Tento přípravek do vlasů dobře zapracujte, aby byla ochrana co nejlepší.
  3. Nastavte si žehličku na požadovanou teplotu. Pokud s žehličkou začínáte, zkuste nastavit spíše nižší teplotu a podle potřeby zvyšovat. Pro vlasy je vždy lepší více přejetí s nižší teplotou (3 – 5) než jedno přejetí s velmi vysokou teplotou.
  4. Dobře rozčesané vlasy nyní rozdělte na tenčí prameny a můžete začít žehlit.
  5. Uchopte jeden pramen a uchytněte jej co nejblíže u kořínků (ne zase tak blízko abyste si popálili pokožku žehličkou) a pomalým táhlým pohybem vlasy přejeďte směrem dolů až ke konečkům. Tento postup opakujte, než budou vlasy narovnány. Obvykle by mělo stačit přejet vlasy 3-4x při teplotě kolem 180oC. Je to ale individuální a záleží na vlasech i samotné žehličce.
  6. Při žehlení dávejte pozor na to, abyste se s žehličkou nezastavili uprostřed pramenu (například při nějakém vyrušení, nebo zamyšlení) o vlasy byste tak mohli i přijít.
  7. Jakmile vyžehlíte všechny potřebné prameny (ne vždy je třeba žehlit všechny), mohou následovat stylingové přípravky a také doporučujeme použít nějakou vlasovou výživu.