Jak správně umývat vlasy

     
 
 
 

 

Velká spousta lidí si myslí, že je mytí vlasů naprosto běžná a triviální záležitost, kterou dělají od malička a není na tom co zkazit. S tímto přístupem mohou však uspět asi jen muži, s krátkými vlasy, kterým na vzhledu nijak moc nezáleží.  Pokud chcete mít krásné a zdravé vlasy, je jejich správné mytí absolutním základem. Na dalších řádcích vám tedy popíšeme, jak správně umývat vlasy.

Než se pustíte do mytí vlasů

Vzhledem k tomu, že každý má vlasy trochu jiné, je třeba koupit na mytí vlasů správný šampón. Nebojte se v tomto ohledu trochu experimentovat a klidně vyzkoušejte více značek a druhů než poznáte, který vám bude vyhovovat nejlépe. Pro radu v této oblasti také můžete navštívit naší sekci: JAK VYBRAT SPRÁVNĚ ŠAMPON

Někdy se můžete setkat s radou, že je dobré vlasy před umytím rozčesat a vyčesat z nich stylingové přípravky. Přestože je možné takto postupovat, jedná se o nešetrný postup a vlasy se takto ničí více. Před samotným mytím tak pouze vyndejte z vlasů veškeré sponky, gumičky a podobné drobnosti.

Správné mytí vlasů

1) Ve vaně nebo ve sprše si nastavte mírně teplou vodu (horká voda vlasům nesvědčí), zakloňte hlavu dozadu a od hlavy dolů začněte vlasy oplachovat. Přitom si je rukou pročesávejte a jemně rozplétejte případné zacuchání. Při záklonu se vlasy propnou a nejkvalitněji propláchnou.
Kvalitní propláchnutí je důležité zejména proto, že se z vlasů odstraní staré stylingové přípravky a prachové částice. Tyto pozůstatky z celého dne by totiž při mytí působily podobně jako štěrk nebo písek a poškozovaly by zbytečně strukturu vlasových vláken.

2) Jakmile jsou vlasy kvalitně opláchnuty, přichází na řadu šampón. Množství šampónu je dáno hustotou a délkou vlasů, stejně tak jako jejich stavem (zamaštění). Záleží to tedy na zkušenosti. Obecně se doporučuje množství jako vlašský ořech, ale není to pravidlo. Šampón si dejte do dlaní a jemně napěňte. Poté jej začněte krouživými pohyby nanášet na hlavu a jemně jej vtírejte do vlasů. Vždy začínejte u kořínků kde je mytí nejdůležitější.

Nanášení šampónu na hlavu provádějte pomocí polštářků prstů. Není třeba nějak extra na hlavu tlačit, ale na druhou stranu by se nemělo jednat jen o lechtání. Dobrým ukazatelem síly, při mytí vlasů je váš vlastní pocit – mytí vlasů by mělo být příjemné. Pro kvalitní umytí vlasů je důležité nevynechat žádnou část hlavy. Šampón byste měli vetřít do vlasů po celé ploše hlavy. Důležité je také nepoužívat nehty, aby se nenarušila nevhodně pokožky hlavy.

Jakmile dokončíte umývání vlasů u pokožky hlavy, začněte šampón stahovat celými dlaněmi až ke konečkům. Přitom můžete vlasy pročísnout prsty, aby se šampón dostal do kontaktu se všemi vlasy.Více není potřeba – následně se šampón opláchne důkladně teplou vodou stejně jako při počátečním propláchnutí. Nechávání šampónu na vlasech delší dobu může být kontraproduktivní, protože tímto vlasy i pokožku velmi nepříjemně vysušíte.

3) Po prvním umytí by mělo následovat druhé umytí. Je to ale na zvážení, protože v mnohých případech jedno mytí bohatě postačuje. Záleží zase na vašich zkušenostech. Pokud si hlavu nemyjete dvakrát, můžete to někdy vyzkoušet a následně porovnat rozdíl. Druhé mytí je velmi podobné tomu prvnímu, jen už nemusí být tak důkladné. Po prvním umytí jsou totiž vlasy mnohem lépe připraveny na mytí a druhým umytím tak dosáhnete skvělých výsledků.

4) Jakmile je očista vlasů hotová, je třeba myslet na jejich výživu a ochranu. V tomto bodě máte tři možnosti jak to udělat. Buď použijete šampón již s kondicionérem, nebo použijete kondicionér po mytí anebo využijete nějaký typ regenerátoru ve spreji.  Vše záleží na vašich časových a také finančních možnostech.

a) Šampón s kondicionérem – jedná se spíše o marketingový tah, který má přilákat spotřebitele a samotné účinky nedosahují ani zdaleka takových výsledků jako při použití následné péče. Jde ale samozřejmě o úsporu peněz i času.

b) Kondicionér – tento přípravek je speciálně určen na výživu a ochranu vlasů a tak také funguje. Kondicionér nanášíme na vlhké vlasy po jejich důkladném umytí a opláchnutí a lehkém vysušení. Nenanášejte kondicionér na zcela mokré vlasy, protože byste jeho účinek zředili s vodou. Kondicionér je třeba nanést na celou délku vlasu a to hlavně u konečků – tam, kde jsou vlasy nevíce poškozeny. Po nanesení kondicionéru jej nechte chvíli působit. Přitom je možné vlasy rozčesávat, čímž dostanete kondicionér ke každému jednotlivému vlasu. Na závěr vlasy důkladně vymyjte teplou vodou. Kondicionér se musí skutečně dobře vypláchnout, jinak by se vlasy neúměrně mastily. Dobrá rada zní – když si myslíte, že je již kondicionér vypláchnutý, ještě jej chvíli vyplachujte.

c) Regenerátor ve spreji – tento přípravek ušetří čas a jeho účinky bývají překvapivě dobré. Přípravek se nanáší sprejováním na vlhké vlasy a nijak se dále neoplachuje. Pouze jej nasprejujete a vlasy rozčesáte.