Jak fénovat vlasy

     
 
 
 

 

Fénování je proces rychlého vysoušení mokrých, nebo vlhkých vlasů. Využívají jej zejména lidé s delšími vlasy, kteří mají problém s dlouhým schnutím vlasů po jejich umytí. Vzhledem k tomu, že se jedná o nepřirozený proces vysýchání, je třeba dodržovat určité postupy a pravidla, aby se fénováním vlasy příliš neničily.

 

Proč vůbec fénovat vlasy?

Nejjednodušší a zároveň nejšetrnější by samozřejmě bylo vlasy vůbec nefénovat a nechat je přirozeně uschnout. Nicméně na to není vždycky čas a pomocí fénování si navíc můžete dopomoci k mnohem pěknějšímu účesu.  Je třeba také zmínit, že mokrá hlava sebou přináší zdravotní rizika od obyčejného nachlazení až po migrény a bolesti krční páteře.

Fénování tedy musíme doporučit a pokud se budete řídit našimi radami, podaří se vám nežádoucí účinky tohoto procesu naprosto minimalizovat. Vaše vlasy budou vypadat zdravěji, účes bude nadýchanější a váš pocit z celkové vizáže bude k nezaplacení.

Čím fénovat vlasy?

Odpověď na danou otázku je samozřejmě fénem. Jak ale asi správně tušíte, není fén jako fén. Nakonec vám vlasy vysuší asi každý fén, ale pokud chcete šetřit čas i své vlasy, měl by být výběr fénu opatrnější než nákup třeba žárovky. Na toto téma jsme pro vás připravili speciální článek:

Jak vybrat kvalitní fén?

 

Jak fénovat vlasy?

  1. Pokud již máte fén pořízený, je také důležité jej správně používat. A jak na to vám poradíme na následujících řádcích.
  2. Nejprve si tedy po umytí vlasy vysušte ručníkem. Vymačkejte z nich vodu a lehce je ručníkem promněte. Není zapotřebí vlasy nějak více drhnout, protože by se mohly vlasy naopak spíše poničit.
  3. Poté můžete použít nějakou vlasovou výživu (kondicionér), pokud nebyla aplikována již v rámci samotného mytí vlasů. Po aplikaci vlasové výživy vlasy lehce pročesejte pomocí plochého kartáče, nebo hřebenu se širokými zuby.
  4. Následně je velmi doporučováno užit před každým fénováním prostředek pro tepelnou ochranu vlasů. Je to samozřejmě z důvodu, že vysoká teplota vlasy poměrně dost ničí. Prostředky pro tepelnou ochranu mají různé formy a záleží pouze na vás, který zvolíte. Ovšem jejich používání by se určitě nemělo podceňovat, protože prokazatelně pomáhají vlasům s teplotním šokem.
  5. Pokud tedy uděláte vše výše uvedené, můžeme přejít k samotnému fénování. Nastavte si fén na střední až vysokou teplotu a začněte vlasy lehce vyfoukávat. Vyšší teplota zpočátku nevadí, protože jsou vlasy ještě mokré a tepelná ochrana neúčinnější. Pouze v případě velmi jemných vlasů nastavte teplotu na nižší stupeň. V této fázi ještě nepoužívejte kartáče ani hřebeny a vlasy projíždějte pouze prsty.
  6. Fénování by nemělo probíhat v těsné blízkosti vlasů, není to ani efektivní ani zdravé pro vlasy. Fén držte od vlasů tak daleko, aby na vlasy dopadal proud vzduchu s co největším průměrem a požadovanou teplotou.
  7. Jakmile se dostanete do fáze, že budou vlasy pouze vlhké, začněte vlasy rozčesávat kartáčem (podle potřeby můžete také snížit teplotu). Zde právě poznáte účinky vlasové výživy, protože právě díky ní, vám půjde rozčesávání hladce. Tato fáze je již velmi důležitá zejména proto, že se zde tvoří objem a samotný tvar účesu.
  8. Ještě do vlhkých vlasů můžete vmasírovat objemový sprej nebo tužidlo. Pro co největší objem doporučujeme v této fázi fénovat vlasy v předklonu a to zezdola nahoru. Po kompletním vysušení vlasů můžete použít dodatečně tužící lak a povrch vlasů nakonec uhladíte plochým kartáčem.