Jak správně kulmovat vlasy

     
 
 
 

 

Kulmování je metoda pro vytváření loken ve vlasech za použití tepla a získání krásného sexy účesu. Přestože kulmování asi každý zná, tak znovu i zde se můžeme často setkat s nesprávným postupem kulmování, který následně vede k výraznému snížení kvality vlasů. Proto jsme pro vás připravili následující řádky, které vám pomohou vlasy kulmovat správně a vytvářet tak krásné lokny s co nejmenším poškozením vlasů.

Předně je třeba si uvědomit, že kulmování probíhá při teplotách 100 – 200oC, což je pro vlasy ohromná zátěž. Kulmování jako metodu pro vytvoření účesu tak určitě nedoporučujeme provádět každý den. Nicméně jednou za čas si krásný vlnitý účes jistě zasloužíte, a když se ještě objeví nějaké příležitost, tak se není o čem bavit.

Jak správně vybrat kulmu?

Jako první věc na co se u kulmování musíte zaměřit, je kvalitní nástroj – tedy kulma. Pokud již kulmu vlastníte, můžete tento blok přeskočit a rovnou si projít níže zásady správného kulmování. Pro ty z vás, které kulmu ještě nevlastní, jsme připravili několik stručných bodů o tom, na co byste si při kulmování měli dávat pozor.

  1. Nejprve je třeba zvolit samotnou velikost kulmy, a to na základě toho, jak velké budete lokny chtít. Co se týče velikosti, tak jde tedy zejména o průměr kulmy. Malý průměr vám vytvoří drobnější a hustější lokny a větší průměr naopak vlnité a nadýchané vlasy.
  2. Další důležitý bod při výběru kulmy je teplota. Vzhledem k tomu, že na každý typ vlasů by se měla použít jiná teplota, určitě doporučujeme pořídit si kulmu a nastavitelnou teplotou.
  3. Kvalita je bezesporu dalším důležitým faktorem při výběru, ale vzhledem k tomu, že se nejedná o faktor přímo ovlivňující následnou kvalitu účesu, necháme toto rozhodnutí zcela na vás. Tady se jedná jen o to, kolik jste ochotni za kulmu zaplatit, případně o to, jakou značku preferujete.

Zásady správného kulmování

Zásada číslo jedna při kulmování je: kulmovat vždy suché vlasy! Nejlepší postup je večer hlavu umýt, nechat uschnout a ráno vlasy nakulmovat. Pokud to půjde, vyhněte se kulmování vlasů hned po vysušení fénem. Vlasy sice budou držet tak, jak budete chtít, ale tyto dva teplotní šoky najednou nejsou vhodné pro udržení zdravých vlasů.

Zásada číslo dvě: před kulmováním nepoužívejte kondicionér, nebo jiné podobné přípravky. Před kulmováním vlasy umyjte pouze šampónem a ten poté důkladně vypláchněte. Dosáhnete tak lepšího efektu a hlavně vám lokny ve vlasech déle vydrží.

Zásada číslo tři: veškeré stylingové produkty jako je lak, vosk atd. se nanášejí až po samotném kulmování vlasů. Pouze tak dosáhnete kýženého a dlouhotrvajícího efektu.

Zásada číslo čtyři: ochrana vlasů před nadměrným teplem by se neměla podceňovat. Než začnete vlasy kulmovat (platí to i v případě žehlení), měly by se vlasy ošetřit nějakým přípravkem určeným pro tepelnou ochranu vlasů u žehlení či kulmování. Těchto produktů je na trhu celá řada a určitě si nějaký vhodný vyberete.

Jak kulmovat vlasy?

Nejprve je třeba připravit si kulmu a nahřát ji na požadovanou teplotu. Teplota kulmy by měla být jiná pro každý typ vlasů. Obecně by měla být teplota nižší pro vlasy jemnější a teplota vyšší pro vlasy hrubší. Zde je to ale už jen o zvyku – jinými slovy na tu svoji správnou teplotu musíte přijít sama. Pokud ji neznáte, začněte spíše s tou nižší a zkoušejte teplotu přidávat. Jakmile bude výsledek dobrý, již teplotu kulmy nezvyšujte. Čím bude teplota kulmy vyšší, tím větší bude totiž také předpokládané poškození vlasů.

Než začnete se samotným kulmováním, dobře si vlasy rozčešte. Následně si chyťte vrchní vlasy sponkou nebo do skřipce a spodní vlasy rozdělte na jednotlivé prameny. Podle toho jaké budou jednotlivé prameny, tak budou vypadat i následné lokny. Pokud zvolíte úzký pramen, budou lokny výraznější a ostřejší. V případě hrubších pramenů vlasů budou lokny méně výrazné.

Jakmile máte rozděleny vlasy do pramenů, začnete jeden pramen po druhém natáčet na kulmu. Vždy vezmete jeden pramen a od konečku jej natočíte na kulmu až ke kořínkům (případně až tam kam budete chtít mít lokny). Natočené vlasy následně několik okamžiků podržíte a následně necháte z kulmy lehce vyklouznout. Až budete mít natočeny veškeré spodní prameny vlasů, zopakujete to samé s horními vlasy, které jste měly do teď stačeny.

Vlasů se nedotýkejte, dokud budou stále horké. Teprve až vychladnou, můžete je pomocí rukou ještě upravit (načechrat) a následně zafixovat tužidlem, nebo podobným přípravkem (není to ale nezbytné).